Czy muszę wykonywać regularne przeglądy kominiarskie?
Prawo wypowiada się na ten temat jednoznacznie: Przegląd kominiarski jest obowiązkowy lecz nie we wszystkich przypadkach.
Prawo budowlane. Stan prawny: sierpień 2015: utrzymanie obiektów budowlanych. Art. 62 1.
„Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
1. okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a. elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b. instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska
c. instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);(…)
2. okresowej, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego kotłów, z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotłów oraz ich wielkości do potrzeb użytkowych:
a. co najmniej raz na 2 lata – opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności ponad 100 kW,
b. co najmniej raz na 4 lata – opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20 kW do 100 kW oraz kotłów opalanych gazem; (…)
3. Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, powinny przeprowadzać:
a. osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
b. osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa w pkt 1, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.
Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Rozdz. 7 § 34. 1.
W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
4) w obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.
Ten ostatni ustęp jasno i wyraźnie twierdzi, iż przegląd kominiarski nie jest konieczny. Wzywanie kominiarza do czyszczenia przewodów spalinowych w zabudowie jednorodzinnej nie jest obowiązkowe. Można kominy czyścić samemu. Jesteśmy jednak przeciwni takim zachowaniom i kategorycznie doradzamy wzywanie kominiarza przynajmniej raz do roku a najlepiej raz na trymestr.
Proponuję zapoznać się z całością ustaw, chociaż lektura to żmudna, bo akcja mało wartka i nie wielu bohaterów:) Ale warto, dla własnego i sąsiadów bezpieczeństwa. Od 1 listopada 2014 r. do 31 marca 2015 r. Państwowa Straż Pożarna odnotowała 47 zgonów z powodu zatrucia tlenkiem węgla (źródło: www.rcb.gov.pl), ale zdarzenia z udziałem czadu idą w tysiące.
Czy zawsze winne są nieczyszczone odpowiednio kominy i wentylacje? Pewnie nie, ale często. Prawdziwym winnym za to na pewno jest zaniedbanie i niewiedza biorąca się z ignorowania przepisów prawnych.
Ciekawe artykuły: